مهر :

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی، بارش های سیل آسا شدید، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در مناطق مستعد گرد و غبار و تگرگ خبر داد.

هشدار سیل در 6 استان کشور

سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال لغزندگی معابر، آبگرفتگی معابر و آبگرفتگی در ۶ استان امروز ۱۷ اردیبهشت ماه هشدار داد.

این شرایط جوی روز جمعه ۱۸ اردیبهشت در کرمان، شمال و شرق فارس، شمال سمنان، نیمه جنوبی یزد، شمال خراسان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود.

با توجه به این خطرات، احتمال لغزندگی معابر، آبگرفتگی معابر، ریزش آب، طغیان مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، رعد و برق، تگرگ، آسیب به سازه های موقت مانند بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل وجود دارد. در مناطق حساس خیزش غبار محلی، احتمال ریزش سنگ در مناطق کوهستانی.

برای کاهش خسارات احتمالی این مخاطرات، احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم چادر زدن در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و مناطق مرتفع، حصول اطمینان از استحکام مسیر. سازه های موقت لایروبی مسیل ها و آبراه ها با در نظر گرفتن احتمال بارش تگرگ، اتخاذ تدابیر لازم را برای جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه می کند.